Метали й металеві вироби

Тема програми №8:Метали й металеві вироби.
Тема уроку№23:Основні відомості про метали і сплави.

Метали і їх сплави є найважливішими матеріалами сучасної техніки і грають велику роль в народному господарстві нашої країни. У сплави металів потребує не тільки машинобудування, транспорт, будівельна індустрія і засоби зв’язку, а й інші важливі галузі промисловості.
З відомих в даний час елементів близько 80% відносяться до металів. Характерними ознаками металів є металевий блиск, висока електро- і теплопровідність, а також пластичність – здатність змінювати форму під дією зовнішніх сил і зберігати отриману форму після припинення дії цих сил. На пластичності засновані такі способи обробки металів, як прокатка, кування, штампування і волочіння.
Технічно чисті метали знаходять незначне застосування в промисловості. Більшість найбільш поширених металів використовують у вигляді сплавів металів. Під сплавами металів на увазі речовина, що отримується сплавом двох або більше елементів.
Сплави металів мають більш високі механічні властивості і дешевше чистих металів. Наприклад, чисте залізо досить м’яке, з невисокою міцністю, зате в сплаві з вуглецем після термічної обробки воно має дуже високу міцність (називається чавуном і сталлю).
Метали і сплави поділяються на чорні і кольорові.
До чорних металів, що становить 90-95% всіх виплавлюваних в країні металів, відносяться сталь і чавун.
Кольорові метали діляться на важкі, питома вага яких більше 3 г / см3 (свинець, хром, цинк, нікель і ін.), Легкі з питомою вагою менше 3 г / см3 (магній, алюміній, натрій, берилій та ін.) І благородні або дорогоцінні (платина, золото і срібло).
Галузь промисловості, що займається виробництвом металів і сплаві з руди та іншої сировини, наука про способи одержання та очистки металів називається металургією.
Спочатку залізо одержували безпосередньо із руди відновленням в горнах. Внаслідок насичення заліза вуглецем, одержували сплав крихкий, але з гарними ливарними якостями. Цей сплав назвали чавуном. Потім чавун почали переробляти в сталь – сплав з меншим, ніж у чавуні, вмістом вуглецю, марганцю, кремнію та ін., що володіє високою пластичністю і міцністю. Двохстадійна схема виробництва сталі – виплавка чавуну в доменній печі і переробка його в сталь – є і сьогодні основною.

        Питання для самоконтролю!              

Відео-презентація "Види металів і вироби з металів"
Ребуси до теми:
1буква=Ч










Немає коментарів:

Дописати коментар