Словник

             КОРОТКИЙ ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК
                                               А  
        Абразивні матеріали – природні або штучні матеріали високої твердості (алмаз, гранат, кварц, корунд, кремінь, наждак). Застосовуються для шліфування, полірування, різання металів, сплавів, будівельних матеріалів.  
      Автоклав – горизонтальний циліндр діаметром 2600…3600 мм і довжиною 17…20 м, де парою під тиском 0,9…1,6 МПа обробляють силікатні вироби при температурі 175…200 ºС.             Агломерат – 1) скупчення незцементованих уламків гірських порід і мінералів. 2) спечена в грудки дрібнозерниста або пилоподібна руда.  
    Аглопорит – гранули, отримані агломерацією гранул із суміші глини з вугіллям. Теплоізоляційний матеріал. 
      Адгезія – виникнення зв’язку між поверхневими шарами двох різнорідних тіл при їхньому контакті.  
     Адоб, адоба – саман.  
     Азбест – група волокнистих матеріалів класу силікатів, здатних розщеплюватись на тонкі міцні волокна. Застосовується як теплоізоляційний матеріал, для виготовлення вогнетривких азбестоцементних матеріалів.               Азбестоцемент – будівельний матеріал, компонентами якого є портландцемент, азбестове волокно і вода.
     Акустика будівельна – розділ акустики, яка розглядає питання звукоізоляції огороджувальних конструкцій будівель від повітряного і ударного шумів, питання зниження рівня шуму, застосування звукоізоляційних матеріалів. 
    Алебастр – мінерал, щільна тонкозерниста відміна гіпсу. Використовується для художніх виробів.  
    Алюмінування – нанесення на поверхню металевих виробів покриття з металевого алюмінію.  
     Альфоль, алюмінієва фольга – тонкий (0,005...0,02 мм) листовий або рулонний тепло-, звукоізоляційний матеріал. 
     Ангоб – тонкий шар білої або кольорової глини, який наносять на поверхню керамічного виробу перед його випалюванням.  
     Антипірени – вогнезахисні засоби деревини (солі амонію, бура, борна кислота тощо).  
     Антисептики – хімічні засоби для захисту деревини від гниття (маслянисті, водорозчинні, антисептичні пасти).                   Арболіт (деревобетон) – штучний камінь, виготовлений із суміші відходів деревообробки, очерету, костриці, коноплі, цементу, води.  
       Арматура – елементи конструкції, що сприймають зусилля розтягу чи згину і зміцнюють основну конструкцію. Найпоширеніша сталева, якою підсилюють бетон (залізобетон). 
     Армоцементні конструкції – тонкостінні будівельні конструкції з армоцементу, дрібнозернистого бетону, армованого густими тканинами або зварними сталевими сітками з тонкого дроту. 
     Асфальтобетон – будівельний матеріал, одержаний в результаті затвердіння раціонально підібраної, перемішаної і ущільненої суміші мінеральних заповнювачів (щебінь, пісок, мінеральний порошок) з бітумом. Застосовується для покриття доріг, підлог і плоских покрівель, аеродромів.  

                                                 Б 
      Базальт – гірська порода з плагіоклазу, залізо-магнезіальних мінералів. Застосовується як заповнювач в спеціальних кислототривких бетонах, дорожніх, у вигляді штучного каменю для облицювання, для бутового каменю. Базальт і діабаз застосовуються для виготовлення кам’яного лиття і мінеральної вати.  
     Бетон – штучний кам’яний матеріал будівельний, який одержують в результаті твердіння суміші в’яжучої речовини і заповнювачів з водою. 
     Бітум – складна суміш вуглеводнів і їх неметалевих похідних, які зустрічаються у природному виді або одержують в процесі переробки нафти, сланців.  
     Бризол – рулонний безосновний матеріал, виготовлений із старої подрібненої резини і бітуму з добавкою азбесту і пластифікатора. Застосовується для гідроізоляція трубопроводів. 
     Брущатка – кам’яний дорожньо-будівельний матеріал у вигляді брусків h = 10…16, b = 9…15, ℓ = 15…25 см. Виготовляють брущатку із гранітів, сієнітів, діоритів, базальтів, габро. Використовують для улаштування бруківок.         Будівельні розчини – будівельні матеріали одержувані в результаті твердіння суміші в’яжучої речовини з водою, дрібного заповнювача, добавок. 
    Бутовий камінь – окремі неправильної форми камені з розмірами 150…500 мм, масою до 40 кг одержані при розробці твердих гірських порід. 

                                                В 
      Вапно – в’яжуча речовина, одержана випалом кальцієво-магнієвих гірських порід (вапняків, крейди, доломітів тощо). 
     Вапняк – осадова гірська порода, що складається з кальциту. З вапняків випалюють вапно.  

                                               Г  
    Габро – гірська порода, яка складається з плагіоклазу, авгіту (польових шпатів). Для облицювання. 
   Газобетон – легкий  бетон, виготовлений на основі газоутворювачів (алюмінієва пудра, перекис водню), цементу або вапна, води, молотого шлаку, золи.  
    Газосилікат – ніздрюватий бетон, в якому в’яжучим виступає молоте вапно-кипілка.  
   Гігроскопічність - властивість матеріалу поглинати вологу із вологого повітря.  
    Гідроізол – гідроізоляційний матеріал із азбестового картону, просоченого нафтовим бітумом.  
     Гідроізоляція – властивість матеріалу захищати конструкцію від проникнення вологи.  Гідроізоляція – захист частин будинків і споруд, конструкцій, резервуарів від проникнення води, а також засоби для цих цілей.  
      Гідрофобність -  властивість тіла не змочуватися водою.            Гіпс – природний матеріал білого кольору. Із нього виготовляють гіпсову в’яжучу речовину.  
      Гірські породи – природні тіла, із яких складається земна кора, складаються із мінералів.  
     Глазур, полива – склоподібне покриття на керамічних виробах, закріплене випалюванням. Склад: 1) пігмент і порошок із скла; 2) свинцевий сурик, польовий шпат, молотий пісок, каолін, крейда, барвник.  
     Гнейс – метаморфічна гірська порода, по складу відповідає граніту. Для щебеню, буту, фундаментів, тротуарів.  
     Гравій – сипуча порода, яка утворилася при руйнуванні різних гірських порід.  
     Граніт – вивержена щільна, міцна гірська порода, яка складається з польового шпату, кварцу і слюди. Застосовується для облицювальних плит, каменів, східців, для щебеню, бутового каменю. 

                                                Д  
      Деформація – зміна форми або розмірів тіла під дією будь-яких фізичних факторів. 
     Діабаз – гірська порода із польового шпату і авгіту, темно-сірого кольору, застосовують для дорожніх покрить, для кам’яного литва.  
    Діатоміт – біла, жовта або сіра гірська порода, складається із діатомітових водорослів, глини і піску. Легка, теплоізоляційна, застосовується для виробництва теплоізоляційних матеріалів, добавки до цементів, для бітумних паст, для виготовлення пластмас.  Діатомітові вироби – шкарлупи, сегменти, цеглу виготовляють із діатомітів (або трепелів) з добавками глини.  
      Довговічність – здатність конструкцій, будинків і споруд зберігати фізико-технічні і експлуатаційні якості протягом тривалого часу. Довговічність залежить від довговічності основних несучих і огороджувальних конструкцій, якості будівельних робіт і умов експлуатації.  
     Доломіт – гірська порода, СаСО3·МgСО3, застосовується для виготовлення вогнетривких матеріалів, доломітового в’яжучого, добавляють в шихту для одержання скла. 
     Доменна піч (домна) – споруда для виплавки чавуну із залізної руди.  
                                            Е 

     Електроліз – розклад речовин електричним струмом.              Електропрогрів бетону – один із способів прискорення твердіння бетону пропусканням електричного струму безпосередньо через бетон або з допомогою нагрівальних електричних приладів. 
     Емаль – тонке склоподібне покриття, нанесене на поверхню металевих виробів. Виготовляють з кварцу, кварцового піску, соди, крейди, польового шпату, каоліну, бури, пігментів, окислювачів, модифікаторів.  
       Емульсії – дисперсні системи, що складаються з двох рідин, одна з яких розподілена в другій у вигляді дрібних крапель. Звичайно одна з рідин (фаз) – вода, друга (масло) – бензин, олія тощо. 

                                            Ж  
       Жаростійкість – властивість чинити опір при високих температурах хімічному руйнуванню під впливом газоподібного середовища.  
      Жорсткість – характеристика пружних властивостей споруди, конструкції, здатність їх чинити опір змінам форми під впливом зовнішніх сил. Властивість протилежна жорсткості, називається гнучкістю. 


                                                         З  

      Залізна руда – природні мінеральні утворення з вмістом заліза у таких кількостях, при яких його економічно вигідно добувати на сучасному етапі розвитку техніки: мартит, гематит, сидерит, бурі залізняки (лимоніт), червоні залізняки (магнетит).  
     Залізобетон – матеріал, що являє собою монолітне з’єднання бетону і сталевої арматури. 
     Заповнювачі – природні або штучні матеріали, що в суміші з в’яжучими речовинами й водою утворюють будівельні бетони і розчини.  
      Звукоізоляція – захист приміщень від проникнення звуків (шуму).  
     Згин – викривлення осі або серединної поверхні тіла під впливом зовнішніх сил.   

                                                   І  
       Ізол – гідроізоляційний матеріал, виготовлений змішуванням бітуму з гумовою кришкою і азбестом. для покрівлі і гідроізоляції. 

                                                  К 

       Комишит – теплоізоляційний матеріал у вигляді плит, спресованих із стеблів комишу і скріплених оцинкованою проволокою. 
      Каолін – рихла гірська порода, утворена із каолініту та інших мінералів. Застосовується для виробництва фарфоро-фаянсових виробів, білий пігмент. 
      Каолініт – водний силікат алюмінію, основний мінерал глин. 
      Кар’єр – гірниче підприємство по видобуванню корисних копалин відкритим способом – безпосередньо на поверхні землі. 
     Карбонати – солі вугільної кислоти (кальцит, доломіт, магнезит).  
     Кварц – мінерал типу силікатів, SiO2. Густина 2,15 г/см3, твердість 7,25.  
     Кварцит – щільна, зерниста гірська порода, що складається з кварцу. Метаморфічна. Використовують як облицювальний, кислото- і вогнетривкий матеріал.  
    Керамзит – пористий матеріал, одержаний прискореним випалом легкоплавких глинистих порід, що спучуються. Застосовують для легкого бетону, тепло- і звукоізоляції.                   Кераміка – вироби та матеріали, які отримують 
спіканням глини з мінеральними добавками та окисами.                 Клінкер – продукт випалювання до спікання суміші 
вапняку і глини.  Клінкер – спечена суміш вапняку та глини для одержання цементу.  
      Конвертор (конвертер) – металургійний агрегат, в якому одержують сталь (продуванням рідкого чавуну киснем).                   Конгломерат – осадова гірська порода, що 
складається з гальки, піску, гравію й валунів, зцементованих оксидами заліза, глинистим матеріалом, карбонатами. 
      Корозія – руйнування поверхні різних тіл під впливом фізико-хімічних і біологічних факторів.  
     Ксилоліт – штучний кам’яний матеріал, одержаний в результаті тверднення суміші магнезіальної в’яжучої речовини, тирси і деревного борошна. 
                                              
                                               Л 

      Лабрадорит – гірська порода, яка складається з польового шпату і лабрадору. Застосовується для облицювання монументальних споруд.  

                                              М 

         Магматичні (вивержені) – гірські породи, утворені в результаті охолодження вогняно-рідкої магми (граніт, базальт, пемза, туф, габро, діабаз). 
        Магнезит – мінерал і гірська порода (МgСО3), при випалюванні t = 750…1000 0С одержують в’яжуче – каустичний магнезит, на основі якого виготовляють тепло- і звукоізоляційний матеріали. 
      Мармур – карбонатна метаморфічна гірська порода, яка утворилася внаслідок перекристалізації вапняку або доломіту. Складається з 90…98% кальциту. Застосовують для облицювання внутрішніх стін, скульптурних робіт, для мозаїчного бетону, для сходів. 
     Мартенівський цех – цех для переробки чавуну і стального брухту в сталь.  
      Мастика – пластична суміш органічної в’яжучої речовини, тонкомеленого наповнювача, добавок. Застосовують для приклеювання ізоляційних і опоряджувальних матеріалів.               Мергель – осадова гірська порода, складається із глини, вапняку, доломіту. Застосовують для виготовлення портландцементу.  
      Метаморфічні (видозмінені) – гірські породи, які утворилися з магматичних і осадових внаслідок довготривалої дії різних факторів (мармур, кварцит, гнейс, сланці). 
        Міцність – здатність матеріалів, виробів, конструкцій чинити опір руйнуванню або змінам форми (деформаціями під дією зовнішніх навантажень). Міцність на стиск, розтяг, вигин тощо. 
      Морозостійкість здатність будівельних матеріалів і конструкцій з них у зволоженому стані зберігати міцність і не руйнуватися при багаторазовому заморожуванні й розморожуванні. 

                                                 Н 

      Навантаження – силовий вплив на будинки, споруди і окремі конструкції, який викликає в них напругу.                              Наповнювачі – тонкоподрібнені мінерали, які 
додають для покращення властивостей або зменшення вартості матеріалів на органічних в’яжучих (фарбові склади, асфальтові бетони і розчини, бітумні мастики, резинові і пластмасові матеріали).  
                                                    О 

         Облицювання – конструкція з природних і штучних матеріалів та виробів, які прикріплюються до поверхні будівельних конструкцій розчинами, мастиками або за допомогою кріпильних деталей. 
       Оздоблення – оздоблювальні роботи, покриття поверхонь будівельних конструкцій та їх елементів додатковим шаром матеріалів або виробів з метою надання необхідних якостей.  
       Осадові  – гірські породи, що утворилися внаслідок руйнування магматичних порід під дією зовнішніх умов або відкладення різних речовин (глина, пісок, гравій, щебінь, пісковик, вапняк, гіпс, доломіт, крейда, діатоміт, трепел).  

                                                   П 

      Пек – речовина чорного кольору, одержана в залишку від перегонки дьогтів. Застосовується як органічне в’яжуче.                 Пемза – вивержена пориста гірська порода світлих 
відтінків. Вміст SiO2 – 68…72 %, Al2О3 – 13…21 %. Застосовується в легких бетонах, як теплоізоляційний матеріал, добавка до портландцементів і як абразивний матеріал.  
     Пергамін – покрівельний рулонний матеріал, одержаний просочуванням будівельного картону м’якими нафтовими бітумами. Використовується для нижніх шарів покрівельного килиму.  
     Перліт – вулканічна гірська порода, складається із кремнезему 70...75 %, оксиду калію і натрію 3…9 %, води 0,5…5 %. При t = 1000…1300 ºС спучується. Застосовується для легких заповнювачів бетону, для теплоізоляційних матеріалів. 
      Пінобетон – ніздрюватий бетон, в’яжучим є портландцемент, молотий кварцовий пісок, піноутворювач (клеєканіфольний, смолосапонін, гідролізована кров), вода.             Піносилікат – ніздрюватий бетон, компоненти: молоте вапно-кипілка, молотий кварцовий пісок, піноутворювач, вода.        Пластифікатор – низькомолекулярна рідина, яку добавляють до лаків, фарб, пластмас, смол для збільшення пластичності (фталат, ефір крезоловий, дибутилфталат, діоктилфталат, камфора і ін.). 
      Пластичність – властивість матеріалу деформуватися в результаті дії сил і зберігати надану йому форму. 
      Портландцемент – гідравлічна в’яжуча речовина, яка твердіє у воді і на повітрі, продукт тонкого подрібнення клінкеру і гіпсу.  
       Пуцолани – гірські породи, які складаються із рихлих обломків вулканічного шлаку або пемзи. Використовуються у вигляді гідравлічних добавок до повітряного вапна і цементу. 

                                                       Р 

        Розтяг – вид деформації лінійного елемента конструкції під дією сил, спрямованих у протилежних напрямках.
       Розчин – пластична суміш в’яжучого матеріалу, дрібного заповнювача і води, в окремих випадках, з додатковими добавками. Призначається для з’єднання поштучних елементів кладки, замонолічування швів при монтажі блоків і панелей, опорядження приміщень і фасадів будинків і споруд, гідроізоляції та спеціальних робіт.  

                                                      С 

        Силікатна цегла – штучний стіновий матеріал, виготовлений із жорсткої (волога 6…7 %) суміші вапна (7…10 %) і кварцового піску (90…93 %) з використанням пресування під тиском 15…20 МПа і автоклавної обробки.  
      Силікатний бетон – штучний кам’яний матеріал, який складається із мінерального заповнювача, зцементованого гідросилікатами кальцію. Для виробництва силікатного бетону застосовують вапно і кварцовий пісок.  
     Скло будівельне – застосовується для засклення світових прорізів, влаштування прозорих перегородок і дверей, облицювання і оздоблення стін, сходів і ін.  
      Скловата – теплоізоляційний матеріал із волокон діаметром 10…30 мк, одержаних із розплавленої скломаси способом роздування його в волокна.  
        Сталь – сплав заліза з вуглецем до 2 % і різними домішками (кремній, марганець, сірка тощо). Застосовується для несучих і огороджувальних металевих конструкцій будинків і споруд, для залізобетонних конструкцій, великорозмірних місткостей, тепло-, водо-, газопроводів.                   Стандартизація – встановлення єдиних 
 обов’язкових норм і вимог (стандартів), які визначають розмір, вид, тип, ґатунок, методи випробувань, упаковку, маркування, транспортування і зберігання продукції, а також виконання виробничих процесів.  

Т  

Твердість – опір твердого тіла при місцевих контактних силових діях пластичній деформації або крихкому руйнуванню в верхнім шарі.
Толь – рулонний покрівельний матеріал, одержаний обробкою покрівельного картону дьогтьовими складами. 
 Торкретбетон – бетон, який отримують набризком (торкретуванням) розчинової або бетонної суміші на поверхню або в форму під тиском стисненого повітря через сопло, до якого відведено суху суміш в’яжучого з заповнювачем і воду. 

У 

  Ущільнення бетону – надання бетонній суміші найбільш можливої щільності.  

Ф 

  Фіброліт цементний – пористий, теплоізоляційний матеріал, виготовлений на основі вузької деревної шерсті. Застосовується для утеплення суміщених покрівель, стінових і покрівельних панелей, заповнення каркасів будинків, для утеплення стін.  


Ц 

Цемент – порошкоподібна мінеральна в’яжуча речовина, здатна при змішуванні з водою утворювати пластичне тіло, яке при затвердінні набуває каменеподібного стану. Застосовують для виготовлення розчинів для кладки і опорядження, для виготовлення бетонних і залізобетонних будівельних конструкцій та виробів. Узагальнена назва великої групи мінеральних в’яжучих речовин.   

Ч 

 Чавун – сплав заліза з вуглецем (від 2 до 6,63 %), марганцем, фосфором, кремнієм, сіркою.  

Ш, Щ 

 Шлак вулканічний – сипка гірська порода з ніздрюватою структурою і темним кольором, складається із вулканічного скла. Застосовується як теплоізоляційний матеріал і заповнювач для бетонів. 

 Шлакова пемза (термозит) – штучний пористий заповнювач для легкого бетону, одержаний шляхом спучення розплавів металургійних шлаків при їх швидкому охолодженні.  
  Щебінь – продукт подрібнення кам’яних матеріалів. Крупність зерен від 5 до 40 мм. Застосовують як заповнювач для бетону. 

Я  


-----

Немає коментарів:

Дописати коментар