Природні та штучні матеріали

     
 Тема програми №2:Природні та штучні матеріали.
 Тема уроку№2:Види і класифікація природних каменів.


Мінерали – це природні фізично й хімічно однорідні тіла, що виникають у земній корі в результаті фізико-хімічних процесів. Гірські породи складаються з мінералів. У складі земної кори більше 2000 мінералів, але тільки 60 з них є породоутворюючими. Усі мінерали відрізняються  один від одного своїми властивостями, тому перевага в породі тих чи інших мінералів визначає властивості гірської породи. 
Залежно від умов формування гірські породи поділяються на три генетичні групи: магматичні (вивержені), що утворилися у процесі кристалізації складного силікатного розплаву (магми); осадові, виникли з продуктів руйнування будь-яких інших порід; метаморфічні, що є продуктом перекристалізації і пристосування порід, які змінилися в межах земної кори через фізико-хімічні умови.

Утворення магматичних гірських порід тісно пов'язане зі складними проблемами походження магми і Землі. Залежно від умов утворення виділяють дві основні групи магматичних порід – глибинні й ті що вилилися.
Магматичні породи, що утворилися в різних геологічних умовах, мають наступні середні показники найважливіших будівельних властивостей: міцність при стиску – 100-300 МПа; густина – 2600-3000 кг/м3; водопоглинання – менше 1 %; теплопровідність – близько 3 Вт/(м·оС).

Глибинні – це породи, що утворилися при застиганні магми на різній глибині в земній корі. 
Граніти мають сприятливий для будівельного каменю мінеральний склад, що відзначається високим вмістом кварцу (20-30 %), натрієво-калієвих шпатів (35-40 %) і плагіоклазу (20-25 %), невеликою кількістю слюди (5-10 %). Граніти різноманітні за кольором, що залежить від забарвлення польових шпатів. Завдяки високій міцності на стиск і морозостійкістю граніти застосовують для захисного облицювання набережних, підвалин мостів, цоколів будинків, а також як щебінь для високоміцних і морозостійких бетонів.

Діорити – породи сірого кольору; складаються з плагіоклазу (65-70 %)  і  рогової  обманки  (25-30 %).  
Сієніти складаються з калієвих (50-70 %) і натрієвих польових шпатів (10-30 %), кольорових мінералів (10-20 %). За фізико-механічними властивостями близькі до гранітів, трохи поступаючись їм у міцності через відсутність кварцу. Густина – 2600-2800 кг/м3, міцність – 120–150 МПа.
Габро – порода темного, майже чорного кольору, що відзначається великим вмістом кольорових мінералів і забарвленням плагіоклазу.
Діабази – мають чорний колір, зумовлений присутністю плагіоклазу і кольорових мінералів, відрізняються високою твердістю, міцність – 300-400 МПа, мало зношуються і застосовуються у вигляді брущатки для мощення доріг і вулиць. 
Андезити – за мінералогічним складом є аналогами діоритів. Фізико-механічні властивості подібні до властивостей базальтів. Густина – 2700-3100 кг/м3, міцність при стиску – 140-250 МПа. Застосовуються як кислотостійкий матеріал, у вигляді щебеню для кислототривкого бетону.
Базальти -  мають чорний колір, дуже щільні. Густина – 2700-3300 кг/м3, міцність при стиску – 110-500 МПа. Базальти через велику твердість і крихкість важко обробляються, але добре поліруються. Базальти головним чином застосовують як бутовий камінь і щебінь для бетонів, у дорожньому будівництві для мощення вулиць, у гідротехнічному будівництві. 
Осадові породи залежно від умов утворення поділяють на три групи: механічні, хімічні й органогенні.


Механічні осадові породи утворилися в результаті вивітрювання магматичних і метаморфічних гірських порід. Можуть бути сипкі (гравій, глина, піски) і зцементовані (пісковик, конгломерат, брекчія).
Пісковик щільна гірська порода, що складається з зерен кварцу, зцементованих різними природними розчинами. Густина – 2500-2600 кг/м3, міцність при стисканні – 150-250 МПа, висока твердість і стійкість до стирання. З піщаників виготовляють бутові камені, плити для тротуарів і підлог промислових будинків, щебінь для бетонів.
Вапняки – хімічного походження, в основному складаються з кальциту СаСО3, середня густина – 1900-2600 кг/м3, пористість щільних вапняків не перевищує десятої частки відсотка, а пухких – 15-20 %. Застосовують у вигляді бутового каменю для фундаментів, у вигляді плит і фасонних деталей для зовнішнього облицювання будинків. Вапняковий щебінь часто використовують як заповнювач для бетону. Вапняки широко застосовуються як сировина для одержання в'яжучих речовин – цементу та вапна.
Доломіти складаються в основному з однойменного мінералу СаСО3 · МgСО3,  за своїми властивостями близькі до щільних вапняків, густина – 2200 - 2700 кг/м3, міцність при стиску 40 - 200 МПа. З доломіту виготовляють оздоблювальні плити, щебінь для бетону, вогнестійкі матеріали й мінеральні в'яжучі речовини.
Гіпс – складається з мінералу тієї ж назви СаSО42О, густина – 2000-2300 кг/м3, міцність при стиску – 50 МПа. Головним чином природний гіпсовий камінь застосовують для виготовлення гіпсових в'яжучих і як добавку при виробництві портландцементу.
Метаморфічні гірські породи сформувалися в надрах земної кори в результаті зміни магматичних і осадових порід під впливом високих температур, тиску і хімічно активних речовин.
Гнейси – за мінералогічним складом подібні до гранітів, але відрізняються від них сланцевою будовою. Властивості близькі до властивостей граніту, густина – 2800 кг/м3, міцність при стиску – 150-200 МПа. Гнейси застосовують для виготовлення оздоблювальних виробів, для кладки фундаментів, у вигляді бутового каменю.

Кварцити – перекристалізовані пісковики, містять 95-99 % SiО2.. Важливою їх властивістю є висока вогнестійкість – до 1710-1770 оС і міцність при стиску – 100-455 МПа. У будівництві кварцити використовують як стіновий і бутовий камінь, щебінь для брущатки, при будуванні мостів.
Мармур – порода, що утворилася в результаті перекристалізації вапняків. Густина – 2800 кг/м3, міцність при стиску – 100-300 МПа, твердість – 3-4, добре піддається обробці, легко полірується. Мармур широко застосовують для виготовлення сходів, внутрішнього оздоблення будинків і т.п. У вигляді піску й дрібного щебеню його використовують для кольорової штукатурки, декоративного бетону.

                                      Філворд до уроку №2
                                 Знайди  назви  14  мінералів
                    
г
р
а
н
д
п
і
с
к
о
і
в
г
о
з
н
г
і
р
у
г
ї
в
г
а
н
н
х
і
о
а
є
б
щ
д
и
н
д
е
л
ж
т
л
б
г
а
з
ю
к
п
л
й
д
і
о
р
а
і
з
х
б
й
а
ш
с
е
с
у
и
з
п
а
р
м
ц
в
ж
м
к
і
а
т
ю
с
л
а
у
у
т
д
п
р
є
о
р
б
л
ь
м
р
к
і
л
з
д
н
а
н
д
е
т
у
ц
е
м
о
щ
я
і
е
у
ц
з
е
д
о
л
о
р
ц
ч
т
г
і
й
и
г
у
ц
ч
т
а
и
г
а
б
р
о
т
а
п
к
с
ь
в
т
л
н
г
ж
ш
г
в
н
я
м
и
к
б
      Правильна відповідь в розділі "Перевірка знань"              
                          
                                   Тема уроку№3:Цегла.
                                          Види цегли              
             
Цегла — штучний камінь правильної форми, який використовується в якості будівельного матеріалу, вироблений з мінеральних матеріалів, що володіє властивостями каменю, міцністю, водостійкістю, морозостійкістю.


Види цегли:



1.керамічна

2.рядова
3.силікатна
4.лицьова
5.клінкерна
6.вогнетривка



                                                       Розмір і вага цегли.

При будівництві використовуються три основних стандартних розміру цегли:
Одинарна цегла - щ
е її називають цегла стандартна ,має стандартний розмір 250х120х65 мм., Де 65 мм це висота цеглини, а вага 2-2,3 кг. ;
Полуторна цегла-  потовщена цегла має розмір 250х120х88 мм., Висота 88 мм., А вага 3-3,2 кг. 
Подвійна цегла - ще її називають подвійний камінь, цегла 2NF розміром 250х120х138 мм., Висота 138 мм., А вага 4,8-5 кг.
Розміри цеглин
Існують також нестандартні розміри цегли (реставраційний, європейських розмірів і т.д.). 


                                                             Марка цегли.

Міцність цегли - основна її характеристика, що припускає здатність цегли протидіяти  деформаціям і внутрішнім напруженням, не руйнуючись при цьому. Марки цегли, на які вона ділиться у відповідності з показниками міцності, позначаються «М» з числовим значенням. 
По своїй міцності цегла ділиться на марки:


    Цегла М-50
    Цегла М-75
    Цегла М-100
    Цегла М-125
    Цегла М-150
    Цегла М-175
    Цегла М-200
    Цегла М-250
    Цегла М-300
                                                    
                              Презентація "Види цегли"                   
      
                          Відео "Виробництво цегли"

                                                 Кросворд "Види цегли"


1.

ц






2.
е








г


3.

л

6.




4.



5.
а
























Кросворд "Види цегли"









 Правильна відповідь в розділі 
"Перевірка знань"
                                                       
                                                        Контрольні запитання
1. Які будівельні матеріали називають цеглою?
2. Назвіть основні види  цегли.?
3. Як визначають марку цегли за міцністю?
4. Які вимоги стандартів до якості цегли за зовнішніми ознаками?


                                                     

Немає коментарів:

Дописати коментар